8 Nisan 2016 Cuma

"Hukuk Kuşu" kimdir, nedir?

Selam Ordaki,

Hukuk öğrenimim sırasında fark ettiğim bir şey oldu: Hukuku öğretmesini beklediğimiz birçok hoca, bilmek ya da bildiğini aktarmak noktasında eksik.

Özellikle son 10 yılın yarattığı siyasi ve toplumsal yapı nedeniyle akademik ve bilimsel bilginin berisinde kalan ders notu ve içerikleri, öğrencileri kıskacına almış durumda.

Topluma ilişkin bir alan olan hukuk, ister istemez tarih, dil, kültür, edebiyat gibi alanlarla da ilişkide olmak zorunda kalıyor. Bu alanları bir yardımcı kaynak olarak değil, bir siyasi propaganda ve kendi düşüncesini aklama üssü olarak kullanan 'bazı' hocalarımızdan alamadığımız bilimsel ve gerçekçi bilgileri, elimden geldiğince ve dilim döndüğünce size aktarmaya çalışacağım.

Yurdumuzun hukukçuları ve hukukçu adayları olarak bizler, kirlenmemiş yüreklerimizle ve vicdanımızla gerçeğin peşine düşmek istiyoruz. Edindiği konum ve makamları, gerçeğin ve adaletin peşine düşmek isteyen hukukçuların önünü kesmek, bu şevki baltalamak ya da bu şevkten faydalanıp kendi düşüncelerini bilimsel görüş olarak dayatmak için kullanan kişiler nedeniyle, internet tabanlı bu seçeneği yaratmak kaçınılmaz oldu.

Ben kim miyim?

İsminin önüne gelecek sıfat ya da ünvanları umursamayan...
Ve hatta isminin kendisini bile bir güç olarak görmeyen...
Kimliği, yalnızca ve yalnızca yazdıkları olan biriyim!

Bu yüzden adım ve sanım, pek önemli değil.

Üçüncü Şahıs olarak yarattığım Hukuk Kuşu, dilerim arayıp da bulamadığımız olanaklara biraz bile olsa katkı sunacaktır.

Bendeniz Üçüncü Şahıs,
Devam edecek...
bkz. Üçüncü Şahıs: selamordaki.blogspot.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder